Stěhování těžkých břemen
Stěhování těžkých břemen - Právě předpisy určují maximální zátěž, kterou mohou zaměstnanci nést. Článek si klade za cíl představit mimo jiné zdvihací etalony. Za slovním spojením „práce v ruční dopravě“ se skrývají předpisy BOZP, které odkazují na normy zvedání zaměstnancem nebo skupinou zaměstnanců. Týkají se zvedání, zvedání, přemisťování, podpírání, tažení, přemisťování nebo tažení zboží. Taková práce je ve světle zákona druhem dopravy.
Práce na mnoha pozicích je spojena s nutností ručního přesouvání zboží, ale i různých druhů zařízení. Aby nedošlo k přetěžování zaměstnanců, byly zavedeny zvedací normy. Určují, jaká přípustná zatížení při práci lze ručně přenášet a komu je lze zadat.
Ergonomie v průběhu odborných činností
Když zvedáme těžký předmět špatným způsobem, skláníme se pro něj, hovorově řečeno „hrbeme“, působí na naši páteř v bederní části velmi těžká zátěž. Přehnané vzhledem k našim možnostem. To přispívá k přetěžování svalů, vazů a meziobratlových plotének a může mít za následek bolest. Bolest se nemusí nutně objevit hned při zvedání, ale i po nějaké době.
DŮLEŽITÉ! Nesprávný způsob zvedání předmětů je jednou z nejčastějších příčin zhoršujícího se stavu naší páteře. Pro udržení v dobrém stavu stojí za to seznámit se s některými dobrými radami a uvést je do praxe.
JAK BEZPEČNĚ ZVEDAT TĚŽKÉ PŘEDMĚTY?
Vhodné techniky ohýbání, zvedání a nošení těžkých předmětů mohou chránit před zraněním zad. V první řadě je velmi důležité správné držení těla při zvedání. Nikdy není důležité zvedat závaží rovnýma nohama nebo v pokrčené poloze, když je páteř ohnutá. Bederní úsek a meziobratlové ploténky jsou pak silně přetěžovány. Takové krkolomné kousky mohou každého z nás přivést i k vyklouznutí disku.
Dodržováním těchto pravidel můžete bezpečně zvedat a přenášet břemena. Měli byste proto:
- přiblížit se k objektu
- postavte se od sebe nebo dejte jednu nohu mírně diagonálně před druhou tak, aby byla zajištěna rovnováha jak v bočním směru, tak vpřed a vzad,
- postavte se ve směru, ve kterém bude předmět přenášen, vyvarujte se otáčení a zvedání současně; chcete-li se závažím zatočit, zvedněte ji nejprve otáčením chodidel, nikoli trupu,
- pokrčte kolena, ale ne více než do pravého úhlu,
- stáhněte bradu, zpevněte krk a předkloňte trup, aniž byste ho ohýbali,
- zatnout břišní a zádové svaly tak, aby křížová část zůstala rovná, musí zde dojít ke krátkodobé statické svalové práci pro udržení páteře v této poloze,
- uchopte předmět rovnými pažemi a rozdělte váhu rovnoměrně mezi obě z nich,
- zvedněte váhu a zároveň narovnejte kolena, kyčle a páteř,
- držte váhu co nejblíže k tělu, protože je snazší zvednout předmět, když je rameno páky kratší,
- při spouštění postupujte stejně, klidně, bez cukání; pamatujte, že je stejně nebezpečné předmět náhle upustit nebo jej vypustit z rukou.
Výše uvedená pravidla platí pro zvedání břemen jednou osobou. Pokud si je budeme pamatovat a vždy je při své práci používat, naše páteř nám bude jistě vděčná.
Lidé trpící bolestmi zad, se slabým svalovým korzetem (svalový korzet je tvořen svaly umístěnými v oblasti břicha a bederní páteře. Svalový korzet tvoří svaly jádra - základ, střed, jádro. Svalový korzet hraje mimořádně důležitou roli v lidském těle. Působí jako lešení Jeho dobrá podpora má obrovský vliv na správnou práci a stabilizaci příslušných struktur kyčlí, pánve, kolen či ramen) by se vždy měla řídit následujícími doporučeními:
- nezvedejte nic, co máte pocit, že je příliš těžké a mohlo by to způsobit bolest,
- pokud je to možné, požádejte někoho o pomoc
- používat zařízení, jako jsou vozíky, trakaře, pásy, válečky, páky, které usnadní zvedání a přenášení,
- pokud je to možné, zkraťte vzdálenost, kterou je třeba překonat, čímž zkrátíte dobu zvedání,
- pokud je to možné, rozdělte jedno závaží na několik lehčích,
- pokud se mají přesunout dva balíky, bylo by dobré, kdyby měly podobnou váhu,
- pokud je to možné, zdržte se zvedání i pár kilogramů závaží, uleví to páteři.